Kosmetyki do włosów na bazie oleju kokosowego (zrób to sama)

Jednym z popularniejszych olejów do pielęgnacji włosów jest olej kokosowy, a właściwie kokosowe masło (to jeden z tych tłuszczów roślinnych, które mają stałą konsystencję). Uwielbiamy go za zapach, formułę, a przede wszystkim bogate właściwości i działanie oleju kokosowego, zwłaszcza na włosy. Tym zajmiemy się dzisiaj, przedstawiając najpopularniejsze pomysły na kosmetyki do włosów na bazie oleju z palmy kokosowej.

Olej kokosowy do włosów sprawdza się świetnie – wzmacnia skutecznie zastępując nawet mocniejsze odżywki i maski do włosów. Nadaje się do pielęgnacji włosów przesuszonych, łamliwych, ze skłonnością do wypadania, a nawet trudnych do ujarzmienia. Stosowanie oleju kokosowego nie ma większych ograniczeń, o ile wiemy, jaki olej kokosowy kupić. Przy wyborze warto kierować się opiniami o oleju kokosowym znalezionymi w sieci.

Olejowa odżywka do włosów

Najprostszym pomysłem na kosmetyk na bazie oleju kokosowego jest wykonanie domowej odżywki olejowej. Cena oleju kokosowego nie jest wysoka, a jest on bardzo wydajny, więc taka odżywka będzie niedroga, skuteczna i posłuży bardzo długo. Jak ją wykonać? Olej kokosowy do włosów, czyli tłoczony na zimno i nierafinowany, mieszamy z olejem arganowym lub lnianym w proporcji 3:1 (np. 3 łyżki oleju kokosowego na 1 łyżkę drugiego oleju). Taką odżywkę kokosową nakładamy na włosy zawsze przed myciem, przynajmniej na kwadrans wcześniej.

Wzbogacona maska wzmacniająca

Bardziej odżywcza maska na bazie oleju kokosowego do włosów to również nic trudnego. Bazą do stworzenia maski powinna być odżywka z punktu pierwszego. Różnica polega na tym, że wzbogacamy ją o żółtko z 1 kurzego jajka i łyżkę naturalnego miodu. Taką mieszankę oleju kokosowego na włosy nakładamy na godzinę przed myciem, pamiętając o ich zwilżeniu. Włosy można zabezpieczyć na ten czas ciepłym ręcznikiem.

Serum na rozdwajające się końcówki

Olejowanie i odżywianie włosów olejem kokosowym to nie jedyne, co możemy zrobić. Olej kokosowy ma właściwości ochronne i regeneracyjne, a więc świetnie nadaje się do pielęgnacji końcówki. Jak zrobić serum z oleju kokosowego do włosów? Trzy łyżki oleju kokosowego łączymy z roślinnym silikonem, czyli żelowym ekstraktem z krasnorostów (alg morskich). Możemy także wykorzystać kwas hialuronowy lub jedwab hydrolizowany – zależy, co dostaniemy łatwiej. Te składniki dostaniemy tam, gdzie najłatwiej kupimy olej kokosowy dobrej jakości, czyli w sieci. Niewielką ilość serum nakładamy na suche końce, nie musimy go spłukiwać.